Nie chcesz przytyć – unikaj plastiku!

  1. Hand with pen drawing the chemical formula of BPA

Jednym ze związków chemicznych szeroko stosowanych do produkcji tworzyw sztucznych (szczególnie opakowań żywności) jest Bisfenol A (BPA). Posiada on dwie cechy : słabo rozpuszcza się w wodzie i zaburza czynność hormonów człowieka. Istnieją przypuszczenia, że bisfenol A może być przyczyną niektórych chorób (nowotworowych, otyłości) dlatego w USA postanowiono wycofać BPA z procesu produkcji opakowań do przechowywania żywności do czasu, gdy badania wykażą jego wpływ na procesy chorobowe człowieka.

W tej chwili już wiemy, że BPA jest czynnikiem, który powoduje uwalnianie insuliny do krwi co przyczynia sie do wzrostu masy ciała i jest przyczyną otyłóści. Badania wykazały również, że u osób z otyłością, kobiet z zaburzoną funkcją jajników ( np. zespół policystycznych jajników) i otyłych dzieci, występuje bardzo wysokie stężenie BPA w moczu. Oczywistym więc jest aby unikać wszelkich opakowań zawierających ftalanyn( guma arabska) i bisfenol A ponieważ te grupy związków bezpośrednio ingerują i zaburzają funkcję układu hormonalnego i cały nasz metabolizm. Szczególnie BPA jest kojarzony z wadami urodzeniowymi noworodków, zaburzeniami płódności i chorobami ukladu krążenia. Proszę zapamiętać, że BPA „naśladuje” funkcję estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) co wywołuje zaburzenia zarówno u kobiet i mężczyzn, stąd wpływ na zaburzenia płodności u obu płci. O skali zjawiska świadczy badanie wykazujące, że w populacji europejskiej powyżej 6-tego roku życia BPA jest wykrywane w badaniu moczu u 93% populacji.
Bardzo ważne: BPA przenika do żywności i napojów w zwiększonym stężeniu jeśli są one pokryte plastikiem i następnie podgrzewane (np. podgrzewanie czegokolwiek w mikrofalówce co jest przykryte np. folią plastikową)

Gdzie szczególnie jest wysokie stężenie BPA:

  • butelki do karmienia noworodków i niemowląt ( proszę je zamienić na szklane!!!, są również dostępne plastikowe butelki gdzie zaznaczono, że są pozbawione BPA!!!)
  • wszystkie nietłukące się butelki ( mycie ich w zmywarce nasila wydzielanie BPA po napelnieniu napojem)
  • spody wszystkich puszek zawierających produkty spożywcze ( BPA zapobiega korozji puszek)
  • niektóre dentystyczne wypełniacze i plomby ( żywica, stanowiąca podstawe tych substancji, zawiera BPA , również amalgamatowe wypełnienia zawierające 50% rtęci ), porozmawiaj z dentystą zanim coś ci wbuduje w zęby
  • BPA wystepuje również w soczewkach plastikowych okularów, w płytach CD, plastikowych zabawkach dla dzieci, w farbach do malowania mieszkań.

* źródło: U.S. Centers for Disease Control and Prevention, American Dental Association

Posted in:

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *