Jaką stosować dietę przy nawracających bólach głowy?

  1. Stressed man sitting with head ache migraine near glass of water, isolated

W bólach głowy najważniejsza jest profilaktyka, to co najbardziej skutkuje to ruch! Siedem razy w tygodniu po 30 minut aktywności fizycznej jest najlepszą formą profilaktyki bólów głowy jak również udarów mózgu. Ruch poprawia ukrwienie mózgu i ma największe znaczenie w dolegliwościach bólowych. Produkty żywnościowe mogące zredukować napady migreny nawet do 50 % to te, które zawierają w sobie ryboflawinę czyli witaminę B2. Powoduje ona usprawnienie funkcjonowania komórek nerwowych mózgu, czyniąc ich pracę bardziej efektywną. Źródłem są: jarmuż, grzyby, szparagi, mleko, łosoś, pstrąg, jaja, ciemne pieczywo, fasola. Warto wspomnieć, że jedna szklanka mleka dostarcza 30 % dziennego zapotrzebowania na ryboflawinę.

Bólom głowy na tle hormonalnym najlepiej jest zapobiegać poprzez zwiększenie w diecie magnezu, którego dobrym źródłem są: słodkie ziemniaki (bataty), nasiona sezamu, banany, botwinka, szpinak, pestki dyni, zarodki pszenne, otręby pszenne, kakao, migdały, kasza gryczana.

Magnez działa relaksacyjnie na komórki nerwowe, w profilaktyce powinniśmy przyjmować go 400 mg/dobę.
Napięciowym bólom głowy najkorzystniej jest zapobiegać poprzez dostarczenie w pożywieniu koenzymu Q 10. Jego działanie polega na zwiększeniu energetycznego metabolizmu komórek, jest on również bardzo silnym antyoksydantem, redukuje zapalenia, zwiększa przepływ krwi w ten sposób chroni nas przed konsekwencjami stresu. Jego źródłem są: brokuły, kalafior, tuńczyk, makrela, łosoś. Dobowa dawka jest zależna od wymagań pacjenta i waha się w przedziale 50 – 200 mg na dobę.

Ból głowy podczas przeziębienia najczęściej uwarunkowany jest obniżeniem poziomu nawodnienia organizmu (poty, stany podgorączkowe). W pierwszej kolejności należy więc się nawodnić. Polecam owoce, które są lepsze niż soki. Poza dostarczeniem nam wody otrzymamy jeszcze witaminy i mikroelementy. Owoce to : arbuz, truskawki, melon, pomarańcze, ananas. Zaleca się dwie porcje owoców do każdego posiłku. Podczas bólu głowy nie zaleca się stosowania aspiryny czy ibuprofenu. Ich codzienne przyjmowanie jest przyczyną bólów głowy z odbicia ( zbyt duże stężenie we krwi tych substancji może być przyczyną bólu głowy – zamknięte koło).

Posted in:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *