Ciało kobiety po ciąży wymaga chwili odpoczynku. Zanim zaczniesz wprowadzać jakąkolwiek dyscyplinę żywieniową , daj sobie co najmniej 6 tygodni odpoczynku. Jeśli karmisz piersią ( do czego cię szczerze namawiam) z jakąkolwiek dietą powinnaś poczekać aż twoje dziecko osiągnie wiek co najmniej dwóch miesięcy. Dopiero po tym czasie możesz pomyśleć o tym, żeby zacząć odzyskiwać figurę sprzed ciąży. Rozpoczęcie diety zbyt wcześnie spowoduje, że będziesz się czuła zmęczona, osłabiona. Jeśli karmisz piersią zbyt wczesna dieta zmniejszy wartość twojego pokarmu dla dziecka. Bycie cierpliwym w tym konkretnym przypadku oraz zdanie się na naturalność procesu chudnięcia z niewielką pomocą eksperta, spowoduje, że efekt zamierzony będzie w pełni osiągnięty. Weź sobie do serca, że urodzenie dziecka to największy dar jaki otrzymałaś od życia, prawda jest taka, że bardzo trudne jest odzyskanie figury sprzed porodu. Musisz mieć świadomość, że twój brzuch będzie mniej jędrny, talia nieco większa i biodra nieco szersze. Niemniej można uzyskać efekt bardzo zbliżony do tego sprzed ciąży. Wymaga to jednak cierpliwości i dobrych genów. Pamiętaj nie ma magicznej pigułki, która pozwoli ci odzyskać formę sprzed ciąży, jedyne co ci pomoże to dieta i ćwiczenia. Ćwiczenia są bardzo ważne w trakcie każdej diety, bo gwarantują utrzymanie sprężystości mięśni, co oznacza jędrność skóry. Proszę nie rozpoczynać diet restrykcyjnych, kobieta do normalnego funkcjonowania potrzebuje 1200 kalorii na dobę, kobieta po ciąży potrzebuje ich między 1500 a 2200 aby nie mieć wahań nastroju i zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Jeśli zajmujesz się dzieckiem w domu, karmisz piersią, twoje zapotrzebowanie kaloryczne to minimum 1800 kalorii (średnio między 2000-2700 kalorii)
Kolejna ważna uwaga, jeśli karmisz piersią zbyt szybkie chudnięcie powoduje uwolnienie toksyn, które twoje ciało „ukrywa” w tkance tłuszczowej, te toksyny zostają wypuszczone do krwi i łatwo dostają się do mleka, którym karmisz dziecko. Tak więc dla kobiety karmiącej bezpieczna utrata wagi na tydzień to około 680 gram ( około 500 kalorii dziennie mniej). To minimalizuje szansę na przedostanie się toksyn do pokarmu.
Oczywistym jest że pojawienie się dziecka w domu jest wydarzeniem, które najbardziej absorbuje matkę, wszystko staje się ważniejsze niż ty sama. Jeśli jednak chcesz schudnąć nie wolno ci zapomnieć o …..posiłkach. Jeśli chcesz schudnąć ….musisz jeść, nie możesz wytworzyć w sobie napadów wilczego głodu wieczorem po całodziennym niejedzeniu. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie jadałaś śniadań a teraz chcesz schudnąć, to śniadanie jest posiłkiem, którego nie wolno ci pominąć. Wiele badań jednoznacznie wykazuje, że pominięcie śniadania jest sabotażem każdej diety. Konsumpcja produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik, owoców takich jak np. jabłka, pomarańcze, jagody oraz warzyw takich jak np. marchew, czerwona papryka znacząco przyspiesza chudnięcie w krótkim czasie. Podobny efekt osiągniesz jeśli w twojej diecie znajdą się ryby, białe mięso, warzywne salsy, owocowe lub warzywne smoothies, sosy do potraw uzyskiwane w procesie redukcji.
Proszę pamiętać, że tłuszcz ma dwa razy więcej kalorii niż węglowodany niemniej utrzymywanie tłuszczu w diecie powoduje, że mamy mniejszy apetyt na węglowodany (słodycze). Poza tym tym tłuszcz jest bardzo ważny w naszej diecie, nie można go bezkarnie eliminować, trzeba się nim umiejętnie posługiwać. Co oznacza, że trzeba wybierać produkty, które zawierają „zdrowy” dla nas tłuszcz (olej lniany, rzepakowy, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, nasiona, ryby np. łosoś). Unikać powinniśmy tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, oba potrafią przenikać do mleka matki, a w przyszłości mogą być przyczyną wystąpienia chorób serca, cukrzycy i otyłości.
Kwasy nasycone są w czerwonym mięsie i produktach krowiego mleka, kwasy trans występują w żywności smażonej, batonach i produktach pieczonych (głównie ciasta). Dla zachowania zdrowych proporcji ważne jest również picie dziennie odpowiedniej ilości, dobrej jakości wody, co napędza nasz metabolizm a jednocześnie oczyszcza nas z nadmiaru toksyn.
Ogólne zasady opisane w tym artykule w konkretnych przypadkach wymagają uwzględnienia zapotrzebowania kalorycznego, wagi pacjentki, metabolizmu, poziomu aktywności fizycznej i informacji jak długo pacjentka zamierza karmić piersią.
A oto przykład śniadania w postaci smoothie:
1 szklanka dowolnego soku (polecam z mango jest mało kwaskowy)
1 banan lub ¾ szklanki truskawek lub jagód lub malin (mogą być mrożone)
2 łyżki stołowe zmiażdżonych nasion lnu (pomagają na zaparcia, są źródłem kwasów omega 3)
1 łyżka stołowa kiełków pszenicy (źródło witaminy B)
2 łyżki białka serwatkowego
2 łyżki tranu
Wszystko zmiksować w blenderze.
Przykład lunchu:
2 jabłka: usunięte gniazda, pokrojone w talarki, posypane cynamonem, zapieczone w piekarniku. Do tego 200 g bio jogurtu naturalnego 3.5% tłuszczu.
Przykład obiadu:
130 g piersi z kurczaka grillowanej, 100 g gotowanych na parze brokuł, jeden pieczony ziemniak, wszystko polane 2 łyżkami stołowymi oliwy z oliwek.
Najnowsze komentarze