Jaki wpływ ma cukier na cerę i wygląd skóry?

Spożycie cukrów prostych powoduje nie tylko przybieranie na masie ciała ale znacząco wpływa na kondycję naszej skóry. Nadmiar cukru przyczynia się do powstawania zmarszczek, zaostrzenia trądziku i nasilenia stanów zapalnych na skórze.

Wysoki poziom cukru we krwi przyczynia się do niszczenia struktury białek skóry czyli kolagenu i elastyny, dwóch podstawowych komponetów wpływających na wygląd skóry, jej elastyczność i młody wygląd. Uszkodzenie struktury kolagenu i elastyny prowadzi do przyspieszonego procesu starzenia się skóry, efektem czego są szybko pojawiające się zmarszczki, zmiana koloru na szary, utrata jej jędrności i obniżenie elastyczności czego efektem jest zwiotczenie skóry. Uszkodzenie funkcjonawania białek skóry powoduje również większą jej wrażliwośc na negatywne działanie promieniowania słonecznego (ultra fioletowego), które nasila jeszcze bardziej procesy starzenia się.
Wysoki poziom cukru we krwi odpowiedzialny jest rownież za zaostrzenie procesów zapalnych w naszym organizmie, w obrębie skóry dotyczy to głownie zaostrzenia opryszczki, trądziku i trądziku różowatego.

Poranna drożdżówka do kawy to oczywiste żródło cukru ale należy zwrócić uwagę na zawartość cukrów prostych w produktach, w których niespodziewamy się ich spotkać. Ogólna zasada pozwalająca nam nie tyć i utrzymywać skórę w dobrej kondycji to dostarczanie mniej niż 4 gramy cukru na godzinę do naszego organizmu.

Nawet pozornie zdrowe i smaczne produkty mogą dosłownie zalewać nas ilością zawartego w nich cukru:
– soki owocowe mogą zawierać od 22 do 36 gram cukru w szklance
– musli może zawierać od 14 gram cukru w połowie szklanki
– gotowe dressingi do sałat zawierają od 2 do 6 gram cukru w dwóch łyżkach
– ketchup, sos BBQ moga zawierać od 6 gram cukru w 30 mililitrach
– beztłuszczowy jogurt owocowy może zawierać 47 gram cukru
– napoje energetyzujące mogą zawierać 55 gram cukru
– batoniki od 30 do 50 gram cukru
– mleko czekoladowe może zawierać 30 gram cukru w szklance.

( żródło: Wellness Institute at Cleveland Clinic)

Posted in:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *